کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

دندان های کج

Crooked tooth
دندان‌های کج و و نامرتب بسیار رایج هستند. و در بسیاری از کودکان و بزرگسالان دیده می شود. دندان‌هایی که کاملا برابر نیستند، برای شما منحصر به فرد هستند و می‌توانند شخصیت و جذابیت خود را به لبخند شما اضافه کنند.
با این حال، اگر از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستید، یا اگر باعث مشکلات سلامتی یا گفتاری می‌شوند، می‌توانید آنها را دوباره مرتب کنید.
علت کج شدن دندان ها چیست؟
هم دندان های شیری و هم دندان های دائمی ممکن است کج در بیایند و یا کج شوند. دندان‌های شیری گاهی اوقات به حالت کج حرکت می‌کنند، زیرا آن‌قدر کوچک هستند که نمی‌توانند فضای لثه را پر کنند.
عادات طولانی مدت مانند مکیدن پستانک یا شست نیز می تواند باعث بیرون راندن یا کج شدن دندان های شیری شود. وراثت و ژنتیک نیز ممکن است نقش داشته باشند.
داشتن دندان های شیری کج به این معنی نیست که کودک شما دندان های دائمی کج خواهد داشت. با این حال، اگر دندان‌های شیری در کنار هم رشد کنند، ممکن است دندان‌های دائمی نیز شلوغ شوند.
اگر ضربه به دهان یا پوسیدگی دندان باعث شود که یک یا چند دندان شیری زودتر از حالت طبیعی بیفتند، دندان‌های دائمی که به دنبال آن وارد می‌شوند ممکن است از لثه‌ها به صورت مورب رشد کنند.
سایر مسائلی که روی دندان‌های شیری تأثیر می‌گذارند و می‌توانند روی دندان‌های دائمی نیز تأثیر بگذارند عبارتند از:
اندازه فک
دانشمندان بر این باورند که فک‌های تکامل‌یافته و کوتاه‌تر ما ممکن است مسئول دندان‌های شلوغ، کج و نامرتب باشد.
عادات عملکردی ضعیف
مکیدن شست
استفاده از پستانک یا بطری
فشار دادن زبان
تنفس دهانی
مال اکلوژن (فک نامرتب)
دندان‌های بالایی شما کمی بالاتر از دندان‌های پایینی شما قرار می‌گیرند و شیار دندان‌های بالایی شما در شیارهای دندان‌های پایینی شما قرار می گیرد. وقتی این حالت رخ نمی دهد، مال اکلوژن ایجاد می شود.
بی نظمی های رایج شامل اوربایت و آندربایت است. اگر اوربایت دارید، دندان های جلویی بالایی شما بیشتر از دندان های جلویی پایین بیرون زده اند. اگر آندربایت دارید، دندان‌های جلویی پایین بیشتر از دندان‌های جلویی بالایی بیرون می‌آیند. عادات ضعیف عملکردی می تواند باعث ایجاد مال اکلوژن شود.
ژنتیک و وراثت
اگر والدین شما دندان‌های نامرتب و یا کج داشته باشند، این احتمال وجود دارد که این حالت در شما نیز رخ بدهد.
مراقبت ضعیف از دندان
معاینه نکردن حداقل سالیانه دندان توسط دندانپزشک گاهی به این معنی است که مشکلاتی مانند بیماری لثه و حفره ها درمان نمی شوند. این می تواند منجر به کج شدن دندان ها و سایر مشکلات دهان و دندان شود.
تغذیه نامناسب
تغذیه نامناسب، به ویژه در کودکان، می تواند منجر به پوسیدگی دندان و رشد ضعیف دندان شود که پیش سازهای بالقوه دندان های کج هستند.
آسیب صورت
ضربه به صورت یا دهان می تواند دندان ها را از جای خود خارج کند و منجر به کج شدن یک یا چند دندان شود.
مشکلات ناشی از کج شدن دندان ها
در برخی موارد، دندان های کج می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، نامرتبی دندان ها ممکن است بر توانایی جویدن شما تأثیر بگذارد و هر بار که غذا می خورید باعث درد دندان نزد شما شود.
علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است آنقدر نسبت به دندان های کج خود احساس خودآگاهی داشته باشند که لبخند نزنند یا از موقعیت های اجتماعی دوری کنند.
سایر مشکلات سلامتی که ممکن است باعث کج شدن دندان ها شود عبارتند از:
بیماری پریودنتال
تمیز کردن بین دندان های کج می تواند سخت باشد. این می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. در صورت عدم درمان، بیماری لثه می تواند منجر به پریودنتیت شود، عفونت جدی تری که می تواند به استخوان ها و دندان ها آسیب برساند.
جویدن و هضم
دندان های کج نیز می توانند در جویدن صحیح اختلال ایجاد کنند که ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود
سایش بیش از حد
دندان‌های کج نیز می‌توانند باعث ساییدگی بیش از حد دندان‌ها، لثه‌ها و ماهیچه‌های فک شوند و در نتیجه دندان‌های ترک خورده، کشیدگی فک، اختلال مفصل گیجگاهی فکی و سردرد مزمن ایجاد شود.
مشکلات گفتاری
اگر دندان‌های شما نامرتب باشند، می‌توانند بر نحوه بیان صدا تأثیر بگذارند و باعث ایجاد مشکل در گفتار شوند.
کاهش اعتماد به نفس
نارضایتی از ظاهر فیزیکی شما می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس و اجتناب اجتماعی شود.
آیا دندان های کج را باید صاف کرد؟
تصمیم برای صاف کردن دندان های کج یک تصمیم شخصی است. برای بسیاری، کمبود بودجه یا بیمه سلامت دندان ممکن است بر تصمیم گیری برای صاف کردن دندان تأثیر بگذارد. مسائل بهداشتی نیز ممکن است در تصمیم گیری نقش داشته باشد.
اگر دندان های کج شما باعث احساس ضعف اعتماد به نفس شما می شود، ممکن است دلیلی برای صاف کردن آنها باشد. اما به یاد داشته باشید، دندان های ناقص می توانند به یاد ماندنی و منحصر به فرد باشند.
بسیاری از مدل ها با موفقیت دندان های نه چندان عالی خود را به رخ می کشند. در ژاپن، دندان های نیش کمی کج شده یک ویژگی مطلوب است که تصور می شود جذابیت را به خصوص در زنان افزایش می دهد.
گزینه های من برای صاف کردن دندان هایم چیست؟
اگر تصمیم گرفته‌اید که صاف کردن دندان‌هایتان انتخاب درستی برای شما است، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با یک دندان‌پزشک و یا متخصص ارتودنسی در مورد آن‌ها صحبت کنید.
بریس ها گزینه ای عالی برای افراد در هر سنی هستند، مشروط بر اینکه دندان ها و لثه های آنها به اندازه کافی قوی باشند که بتوانند آنها را نگه دارند. بریس‌ها ممکن است انتخاب خوبی برای کودکانی باشند که هنوز لثه‌های انعطاف‌پذیر و بافت استخوانی دارند.
بریس ها و گزینه های جراحی زیر برای صاف کردن دندان های کج به کار می رود.