کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

کلینیک دندانپزشکی برتر » کامپوزیت » تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت
تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟
سوال متداولي كه بيش از٩٠٪ مراجعه كنندگانی که قصد اصلاح و طراحی لبخند دارند این است كه تفاوت لمینت سرامیکی با ونیر كامپوزيتی در چيست وچرا هزينه هاي آنها كاملا متفاوت است ؟ به طور متداول در جامعه ما , وقتی صحبت از زیبایی دندانپزشکی می کنیم ،  منظور از کامپوزیت، ونیرکامپوزیت و منظور ازلمینت همان لمینت سرامیکی است .  لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت هردو جهت برطرف کردن زردی و بد فرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود شش الی ده دندان درهر فک بالا وپایین  در طرح درمان انجام شود . در هردو این درمانها، در جلسه معاینه ابتدا دندانها، روابط دندانهای فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص  به طور دقیق بررسی میشود، تا قابل انجام بودن این درمانها برای بیمار مورد نظر مشخص شود. ممکن است یکی از این درمانها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینت می باشد، به طور مثال جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در لبخند دیده میشوند. ممکن است هیچکدام از این درمانها قابل انجام نباشد و فرد نیاز به ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری(ترکیب ارتودنسی و جراحی) داشته باشد. 
لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی پوششی است از جنس نوعی سرامیک که بر خلاف ونیر کامپوزیت برای ساخت و تحویل آن زمان دو تا سه هفته ای نیاز است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها ، به هم ریختگی ، کوتاهی و بلندی ، اصلاح رنگ دندان ، شکستگی های دندانی ، بستن فاصله های بین دندانی ، بزرگ کردن دندان های ریز ، دندان های بد شکل و  …. استفاده می شود. در جلسه اول پس از معاینه در صورتیکه لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندانها تهیه شده و به لابراتوار ارسال میشود . در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک و بیمار(که در تبادل نظر با بیمار بدست آمده) روی قالب اعمال و به کلینیک ارسال میشود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز میشود که میتواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد. در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینتهای سرامیکی از لابراتوار ارسال میشود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار ، پروسه چسباندن آغاز میشود که ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد.
ونیر کامپوزیت:
ونیر کامپوزیت پوششی است که طی یك جلسه (حدودا پنج ساعت برای هر فک )بطور مستقیم توسط خود دندانپزشک بر روی دندانها قرار داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد و در همان جلسه کامل می گردد. جنس این ونیرکامپوزیت ها از نوع خاصی از مواد ترمیمی زیبایی است که هم رنگ دندان می باشند كه با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی دندان ها قرار داده می شود و در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت) به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند ،همچنین تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است . 

تفاوت ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان
جنس ماده استفاده شده که در نوع سرامیکی با دوام تر و محکم تر است . 
زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود دو هفته و برای ونیر کامپوزیت یک جلسه می باشد .
نیاز به تراش و قالب گیری برای لمینت سرامیکی و عدم نیاز به تراش و قالبگیری برای کامپوزیت ونیر
عدم نیاز به پالیش برای لمینت سرامیکی و نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتربرای کامپوزیت ونیر
نتیجه ی نهایی
هم لمینت سرامیکی و هم کامپوزیت دندان در صورت عدم رعایت اصول زیبایی به یک اندازه مخرب خواهند بود. یعنی همان اندازه که کامپوزیت می‌تواند در صورت انجام نادرست توسط دندانپزشک زیان بار باشد، لمینت دندان همدر صورت اجرای نادرست و عدم رعایت اصول زیبایی می تواند نتیجه مطلوبی نداشته باشد . ولی بطور كلي لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند همین طور لمینیت سرامیکی طبیعی‌تر و بیشتر مشابه دندان طبیعی است که این به دلیل خاصیت جذب و انعکاس نوری مشابه پرسلن با مینای دندان است همچنین ثبات رنگ در لمینت‌های سرامیکی بسیار بیشتر است و مقاومت بیشتری در برابر پریدگی دارد که این به خاطر استحکام ماده آن می‌باشد. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت کامپوزیت ونیر در مقایسه با لمینیت سرامیکی قابل برگشت بودن این درمان است. لمینیت سرامیکی نیاز به تراش و تغییر شکل دندان‌های طبیعی هر چند به میزان کم جهت تطابق لمینیت با دندان دارد در حالی که کامپوزیت ونیر نیاز به حداقل آماده سازی دندان‌های طبیعی بیمار دارد و این موضوع  نشانه قابل ترمیم بودن بدون آسیب به نسج اصلی دندان است. یکی دیگر از مزایای ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت‌های سرامیکی قیمت ارزان‌تر و در عين حال رسيدن به حالت مطلوب دندان هاست . در انتها باید گفت بهترین راه تشخیص درمان مناسب کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی مشاوره با دندانپزشک و بررسی احتیاجات و نیاز‌های شما می‌باشد که بدون توجه به نوع ماده مصرفی پرسلن یا کامپوزیت مطمئنا هر دو روش میتوانند لبخند زیبایی برای شما به ارمغان آورند.