اخطار
لطفا فیلد را پر کنید
تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت - لمینت دندان در تهران

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟[لمینت سرامیکی + کامپوزیت در تهران]

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟


سوال متداولي كه بيش از٩٠٪ مراجعه كنندگانی که قصد اصلاح و طراحی لبخند دارند این است كه تفاوت لمینت سرامیکی با ونیر كامپوزيتی در چيست وچرا هزينه هاي آنها كاملا متفاوت است ؟

 به طور متداول در جامعه ما، وقتی صحبت از زیبایی دندانپزشکی می کنیم،  منظور از کامپوزیت، ونیرکامپوزیت و منظور ازلمینت همان لمینت سرامیکی است .  لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت هردو جهت برطرف کردن زردی و بد فرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگ های دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند.

 معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده می شوند توصیه میشود که حدود شش الی ده دندان درهر فک بالا وپایین  در طرح درمان انجام شود . در هردو این درمان ها، در جلسه معاینه ابتدا دندان ها، روابط دندان های فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص  به طور دقیق بررسی می شود، تا قابل انجام بودن این درمان ها برای بیمار مورد نظر مشخص شود. 

ممکن است یکی از این درمان ها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینت می باشد، به طور مثال جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در لبخند دیده می شوند، ممکن است هیچکدام از این درمان ها قابل انجام نباشد و فرد نیاز به ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری(ترکیب ارتودنسی و جراحی) داشته باشد. 

لمینت سرامیکی


لمینت سرامیکی پوششی است از جنس نوعی سرامیک که بر خلاف ونیر کامپوزیت برای ساخت و تحویل آن زمان دو تا سه هفته ای نیاز است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها ، به هم ریختگی ، کوتاهی و بلندی ، اصلاح رنگ دندان ، شکستگی های دندانی ، بستن فاصله های بین دندانی ، بزرگ کردن دندان های ریز ، دندان های بد شکل و غیره استفاده می شود.

مراحل انجام لمینت سرامیکی برای بیمار در تهران


 لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت - لمینت دندان در تهران

 در جلسه اول پس از معاینه در صورتی که لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندان ها تهیه شده و به لابراتوار ارسال می شود . در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک و بیمار( که در تبادل نظر با بیمار بدست آمده ) روی قالب اعمال و به کلینیک ارسال می شود. 

در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز می شود که می تواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد. 

در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینت های سرامیکی از لابراتوار ارسال می شود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار ، پروسه چسباندن آغاز می شود که ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد.

ونیر کامپوزیت


ونیر کامپوزیت پوششی است که طی یك جلسه ( حدودا پنج ساعت برای هر فک ) بطور مستقیم توسط خود دندانپزشک بر روی دندان ها قرار داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد و در همان جلسه کامل می گردد.

 جنس این ونیرکامپوزیت ها از نوع خاصی از مواد ترمیمی زیبایی است که هم رنگ دندان می باشند كه با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی دندان ها قرار داده می شود و در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت) به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمی شوند، همچنین تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است . 

تفاوت ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان


  • جنس ماده استفاده شده که در نوع سرامیکی با دوام تر و محکم تر است . 
  • زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود دو هفته و برای ونیر کامپوزیت یک جلسه می باشد .
  • نیاز به تراش و قالب گیری برای لمینت سرامیکی و عدم نیاز به تراش و قالبگیری برای کامپوزیت ونیر
  • عدم نیاز به پالیش برای لمینت سرامیکی و نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتربرای کامپوزیت ونیر

نتیجه گیری درباره تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت 


هم لمینت سرامیکی و هم کامپوزیت دندان در صورت عدم رعایت اصول زیبایی به یک اندازه مخرب خواهند بود. یعنی همان اندازه که کامپوزیت می‌تواند در صورت انجام نادرست توسط دندانپزشک زیان بار باشد، لمینت دندان هم در صورت اجرای نادرست و عدم رعایت اصول زیبایی می تواند نتیجه مطلوبی نداشته باشد . 

ولی بطور كلي لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند همین طور لمینیت سرامیکی طبیعی‌تر و بیشتر مشابه دندان طبیعی است که این به دلیل خاصیت جذب و انعکاس نوری مشابه پرسلن با مینای دندان است.

 همچنین ثبات رنگ در لمینت‌های سرامیکی بسیار بیشتر است و مقاومت بیشتری در برابر پریدگی دارد که این به خاطر استحکام ماده آن می‌باشد. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت کامپوزیت ونیر در مقایسه با لمینیت سرامیکی قابل برگشت بودن این درمان است. 

لمینیت سرامیکی نیاز به تراش و تغییر شکل دندان‌های طبیعی هر چند به میزان کم جهت تطابق لمینیت با دندان دارد در حالی که کامپوزیت ونیر نیاز به حداقل آماده سازی دندان‌های طبیعی بیمار دارد و این موضوع  نشانه قابل ترمیم بودن بدون آسیب به نسج اصلی دندان است.

 یکی دیگر از مزایای ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت‌های سرامیکی قیمت ارزان‌تر و در عين حال رسيدن به حالت مطلوب دندان هاست . 

در انتها باید گفت بهترین راه تشخیص درمان مناسب کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی مشاوره با دندانپزشک و بررسی احتیاجات و نیاز‌های شما می‌باشد که بدون توجه به نوع ماده مصرفی پرسلن یا کامپوزیت مطمئنا هر دو روش می توانند لبخند زیبایی برای شما به ارمغان آورند.

ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی برتر آماده ارئه خدمات زیبایی برای شما عزیزان هستیم.


تعداد نظرات ( 2 )

thumb
علیرضا
1403/02/30

مطلب بسیار جالبی بود . من اطلاعات خوبی کسب کردم از این مطلب

thumb
مدیر سایت
1403/03/07

خوشحالیم که مورد پسندتون واقع شده است.

سوالات و نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.

وارد کردن شماره موبایل اختیاری بوده، صرفا جهت ارسال پاسخ سوال / نظر ارزشمندتان از طریق پیامک می باشد.