کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

دیاستما (فاصله بین دندانی)

Diastema
دیاستما چیست؟
دیاستما به فاصله یا فضای بین دندان ها اشاره دارد. این فضاها می توانند در هر جایی از دهان ایجاد شوند، اما گاهی اوقات بین دو دندان جلویی بالایی قابل توجه هستند. این وضعیت هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. در کودکان، پس از رشد دندان های دائمی، فاصله ها ممکن است از بین بروند.
برخی از فاصله ها کوچک هستند و به سختی قابل توجه هستند، در حالی که فاصله های دیگر بزرگتر هستند و برای برخی افراد یک مشکل زیبایی هستند. اگر از ظاهر فاصله خوشتان نمی آید، راه هایی برای بستن یا کاهش اندازه آن وجود دارد.
اسباب دیاستما
یک علت واحد برای دیاستما وجود ندارد، بلکه چندین عامل احتمالی کمک کننده وجود دارد. در برخی افراد این عارضه به اندازه دندان ها و اندازه استخوان فک آنها مربوط می شود. هنگامی که دندان های فرد برای استخوان فک خیلی کوچک باشد، ممکن است فاصله ایجاد شود. در نتیجه دندان ها خیلی از هم فاصله دارند. اندازه دندان ها و استخوان فک شما را می توان با ژنتیک تعیین کرد، بنابراین دیاستما می تواند در خانواده ها ایجاد شود.
همچنین در صورت رشد بیش از حد بافتی که در مجاورت خط لثه و دو دندان جلویی بالایی شما قرار دارد، ممکن است دچار دیاستما شوید. این رشد بیش از حد باعث جدا شدن بین این دندان ها و در نتیجه ایجاد فاصله می شود.
برخی عادات بد نیز ممکن است باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. کودکانی که شست خود را می مکند ممکن است شکاف ایجاد کنند زیرا حرکت مکیدن به دندان های جلویی فشار وارد می کند و باعث می شود آنها به سمت جلو کشیده شود.
در کودکان و بزرگسالان، دیاستما می‌تواند از رفلکس های بلع نادرست ایجاد شود. به جای این که زبان خودرا هنگام بلعیدن در سقف دهان قرار دهد، زبان ممکن است به دندان‌های جلو فشار بیاورد. این ممکن است مانند یک رفلکس بی ضرر به نظر برسد، اما فشار بیش از حد روی دندان های جلویی می تواند باعث جدایی شود.درمان دیاستما
درمان دیاستما بسته به علت زمینه ای ممکن است ضروری باشد یا نباشد. برای برخی افراد، دیاستما چیزی بیش از یک مشکل زیبایی نیست و نشان دهنده مشکلی مانند بیماری لثه نیست.
بریس ها یک درمان رایج برای دیاستما هستند. بریس ها دارای سیم ها و براکت هایی هستند که به دندان ها فشار وارد می کنند و به آرامی آنها را حرکت می دهند که باعث می شود فاصله بسته شود. بریس های نامرئی یا متحرک نیز ممکن است برخی از موارد دیاستما را برطرف کنند.
اگر براکت نمی‌خواهید، با پزشک خود در مورد روش‌های زیبایی برای پر کردن فاصله بین دندان‌هایتان صحبت کنید. روکش یا باندینگ گزینه دیگری است. در این روش از یک کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می شود که می تواند فاصله ها را پر کند یا روی دندان ها قرار گیرد تا ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. این روش برای ترمیم دندان ترک خورده یا ترک خورده نیز مفید است. همچنین ممکن است کاندیدای بریج دندانی باشید که می تواند جایگزین دندان از دست رفته یا اصلاح فاصله شود.
اگر لثه های بالای دو دندان جلویی شما بیش از حد کشیده شده و باعث ایجاد فاصله شوند، جراحی برای برداشتن بافت اضافی می تواند فاصله را اصلاح کند. ممکن است برای بستن کامل فاصله های بزرگتر به بریس نیاز داشته باشید.

پیشگیری از دیاستما
برای کسانی که به دنبال درمان دیاستما هستند، چشم انداز مثبت است. بسیاری از روش ها می توانند با موفقیت یک فاصله را از بین ببرند. علاوه بر این، درمان بیماری لثه می تواند سلامت استخوان ها را بازگرداند و التهاب را متوقف کند.
برخی از دیاستم ها قابل پیشگیری نیستند. اما راه هایی برای کاهش خطر ایجاد فاصله وجود دارد. این شامل کمک به کودکان شما برای ترک عادت مکیدن شست، یادگیری رفلکس های صحیح بلع و رعایت بهداشت دهان و دندان می شود. مطمئن شوید که به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و سالی دو بار برای تمیز کردن و معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.