کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

کلینیک دندانپزشکی برتر » ایمپلنت » فیکسچر ایمپلنت چیست

فیکسچر ایمپلنت چیست

فیکسچر ایمپلنت چیست.
فیکسچر ایمپلنت چیست ؟

 

بهترین راه برای جایگزین دندان از دست رفته

 

دندان ها به طور طبیعی با گذشت زمان دچار آسیب و شکستگی، پوسیدگی و در برخی مواقع در نهایت منجر به از بین رفتن می شوند. ایمپلنت بهترین روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته  است که درسال های اخیر به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن نواحی بی دندانی در نظر گرفته میشود. ایمپلنت دندان یک و میله کوچک پیچی شکل ازجنس تیتانیوم  است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک کاشته میشود تا به استخوان اطرافش فک جوش خورده وتا آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود، بنابراین ایمپلنت نیازی به تکیه بر دندانهای اطراف ندارد و در داخل استخوان فک ثابت  می ماند. اصطلاح اسئواینتگریشن (Osseointegration) یا یکپارچه شدن استخوان به معنا جوش خوردن سطح ایمپلنت با استخوان اطراف آن است

 

 

فیکسچر چیست؟

 

یکی از سوالاتی که ممکن است هنگام کاشت دندان به روش ایمپلنت به گوش شما بخورد، کلمه فیکسچر است؛ فیکسچر چیست؟ و چه نقشی در ایمپلنت دندان دارد .فیکسچر یا پایه ایمپلنت در واقع یک قطعه فلزی است که داخل استخوان فک شما کاشته می‌شود و نقش ریشه دندان مصنوعی را بازی خواهد کرد. فیکسچر غالبا به صورت یک پیچ است که با عمل جراحی در مدت زمان کوتاهی نصب می‌شود. این پایه‌ها از موادی سازگار با بدن ساخته می‌شوند و می‌توانند به صورت دائمی بدون هیچ تغییری در جای خود باقی بمانند. سایر قسمت‌های ایمپلنت روی فیکسچر نصب می‌شوند و ظاهر یک دندان طبیعی را بازسازی می‌کنند.

 

ساختار فیکسچر

 

به طور معمول از جنس تیتانیوم می باشد. در بیشتر مواقع برای استحکام بیشتر در ساخت آن از ترکیب تیتانیوم و فلزاتی همچون: وانادیوم آلومینیوم استفاده می شود. البته به طور خالص هم فیکسچر از تیتانیوم استفاده می گردد. 

مراحل جراحی ایمپلنت ( فیکسچر) دندان

 

۱.  بررسی وضعیت دهان و دندان : در ابتدا دندانپژشک یک معاینه دهانی کامل را انجام می دهد وضعیت دهان و سلامتی بیمار ارزیابی میشود آیا بیمار قبل از عمل جراحی ایمپلنت دندان به درمان دیگر نیاز دارد تا عکس های لازم گرفته میشود. علاوه برآن کیفیت و حجم استخوان در این مرحله به دقت بررسی میشود تا مشخص شود ایمپلنت از پشتیبانی کافی برخوردار خواهد بود یا خیره ،ممکن است به پیوند جزئی استخوان نیاز داشته باشد ویک طرح مناسب با شرایط بیمار ارائه میشود .

۲.  بی حسی یا بی هوشی : پیش از شروع کار، بیمار بی حسی موضعی یا بیهوشی قرار میگیرید. گاهی همراه با بی حسی، نیاز به آرام بخش نیز وجود دارد.

۳. کشیدن دندان های آسیب دیده : دندان باید با دقت و ملایمت کشیده شود تا صفحه باکال و استنخوان های اطراف تا حد ممکن سالم و دست نخورده باقی بمانند.

۴.  پیوند استخوان : اگراستخوان فک به اندازه کافی و ضخیم نباشد یا نرم باشد . ممکن است قبل از عمل جراحی ایمپلنت دندان به پیوند استخوان نیاز باشد . ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوندی باعث تولید استخوان جدید به میزانی بشود تا بتواند از کاشت دندان پیشتبانی کند ویا ممکن است پیوند استخوان درهمان جلسه کاشت ایمپلنت همزمان انجام شود .

۵. سوراخ کردن استخوان : در صورتی که نیازی به پیوند استخوان نباشد، مرحله بعدی پس از کشیدن دندان ، سوراخ کردن استخوان است. با دریل دندانپزشکی استخوان به اندازه مورد نظر سوراخ میشود و ایمپلنت داخل آن قرار داده میشود.

۶.  قرار دادن اپمپلنت ها و بخیه کردن لثه : برای این کار ابتدا برش کوچکی در لثه ایجاد می شود که استخوان فک در معرض دید قرار بگیرد  بعد از کاشت ایمپلنت درون استخوان لثه با دقت از بخیه زده می شود .

۷. زمان انتظار برای پیوند استخوان و ایمپلنت :  پس از قرار دادن ایمپلنت در دهان ، فرایندی به نام استخوان سازی انجام میشود .

دراین حالت باتوجه  به شرایط و کیفیت استخوان، مدت زمان لازم حدود 6 تا 12 هفته است در این مدت بیمار بایدچند بار به دنداپزشک مراجعه کنند و هیچ فشاری نباید به ایمپلنت وارد شود. دراین مدت زمان و به تدریج به ایمپلنت پیوند می خورد تا ثبات ثانویه در ایمپلنت برقرار شود.

۸. نصب اباتمنت : بعد از فرایند تکمیل استخوان سازی بونت به  مرحله بعدی فرا میرسد. دندانپزشک پیچ روی ایمپلنت را باز میکند و قطعه ای به نام اباتمنت روی ایمپلنت پیچ میکند. اباتمنت همانند دندان تراشیده ای که قرار است روکش روی آن قرار بگیرد عمل میکند و پایه ای برای اتصال روکش است.

. ۹قالب گیری برای ساخت روکش : دندانپزشک قالب دندان بیمار را گرفته سپس اندازه و رنگ تاج دندان را برای لابراتوار مشخص می کند تا بر اساس آن روکش دندان ساخته شود.

۱۰. وصل کردن روکش به پایه : پس از آماده شدن روکش برای وصل شدن آن به ایمپلنت مراجعه میکنید. اتصال روکش به ایمپلنت ممکن است با پیچ یا چسب مخصوص باشد.

 

نکات مهم در مراقبت از فیکسچر

 

هرچند انجام ایمپلنت یک عمل سرپایی است؛ اما مانند هر عمل دیگری نیاز به مراقبت های پس از عمل وجود دارد از جمله مواردی که فرد باید پس از هیلینگ ایمپلنت رعایت نماید می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

به مدت یک ساعت گاز استریل قرار گرفته بر روی محل جراحی فشاردهید. پس از این مدت، این گاز باید برداشته شده و دور انداخته شود ودرصورت نیاز با یک گاز دیگر جایگزین گردد.یک کیسه یخ را بر روی صورت در محل جراحی قرار دهید و هر ۱۰ دقیقه بردارید به طور متناوب هر ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهید. 24 الی ۴۸ ساعت ازکیسه یخ استفاده نمایید .از شستشوی شدید دهان یا لمس کردن محل زخم پس از جراحی پرهیز کنید. این امر ممکن است با از بین بردن لخته خونی تشکیل شده بر روی زخم موجب خونریزی شود.در اسرع وقت و پیش از اینکه اثر داروی بی‌حسی موضعی از بین برود از داروهای ضد درد تجویز شده استفاده کنید. خوردن مواد غذایی سفت ممکن است باعث خونریزی در ناحیه ایمپلنت گردد.فعالیت‌های خود را در روز جراحی محدود کنید و پس از اینکه احساس خوبی داشتید می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. اگر فعالیت زیاد داشته  باشید، قلب بیشتر می‌تپد و امکان خونریزی بیش از حد  در محل زخم افزایش پیدا می‌کند، تا ۴۸ ساعت ورزش های شدید انجام ندهید تحت هیچ شرایطی سیگار و مشروبات الکلی استفاده ننمایید.