کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

کلینیک دندانپزشکی برتر » کامپوزیت » کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

Diastema
 

کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟ امروزه همه به ‌دنبال دانستن فرق لمینت و کامپوزیت هستند که به طور قطع میتونم بگم ۹5 درصد مراجعین لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیتی در مطب ما در اولین روز مشاوره میپرسند کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ کامپوزیت و لمینت دندان  هر دو از درمان های زیبایی دندان هستند که به افزایش زیبایی و تغییر ظاهر دندانها کمک می کنند.  در این مطلب به مقایسه این دو درمان از نظر هزینه، مواد مورد استفاده، دوام، استحکام، ظاهر، نگهداری و ترمیم های مورد نیاز، دقت و نیاز به تراش دندان می پردازیم.ابتدا ببینیم هر کدام از این درمان ها به چه شکل انجام می شوند:


لمینت سرامیکی

 

لمینت دندان معمولاً نیاز به ۲جلسه مراجعه به مطب دندانپزشک دارد.

مرحله اول آماده سازی : چون لمینت دندان به عنوان پوشش زیبایی رویه دندان می باشد ، لذا مقدار بسیار جزیی ازسطح مینای دندان تراشیده می شود تا فضای مناسب برای قرار دادن لمینت روی دندان ایجاد شود. که این فضا در حدود سه دهم تا پنج دهم میلیمتر است تا باضخامت لمینت سرامیک یکسان شود . بعد از تراشیدن مینا، دندانپزشک به روش های تخصصی (قالبگیری سه بعدی) و اسکن با استفاده از مواد خاص از دندانهای شما قالبگیری می کند و آن را به لابراتوارتخصصی دندانپزشکی ارسال می‌کند تا لمینت ساخته شود. معمولاً ده روز طول می‌کشد تا روکش های لمینت از لابراتوار برگردند، ضمنا در صورت درخواست بیمار تحویل روکش زیبایی موقت به بیمار در همان جلسه امکان پذیر است. .

مرحله دوم تحویل لمینت : مرحله دوم شامل قرار دادن و چسباندن لمینت روی دندان است  . دندانپزشک قبل از چسباندن دائمی لمینت با سمان مخصوص، آن را روی دندان می‌گذارد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند. رنگ لمینت ها را می توان با نوعی ماده خاص مورد استفاده زیر لمینت تاحدودی تنظیم کرد. وی سپس دندان را تمیز کرده، جلا می دهد تا اتصال قوی‌تری ایجاد شود.

بعد از آن سمان مخصوصی که معمولا یک رزین حساس به نور است را، به لمینت می‌زند و آن را روی دندان شما قرار می‌دهد. وقتی که لمینت در جای درست خود قرار گرفت، وی نور آبی مخصوص لمینت به آن می‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سمان فعال شده وسفت شدن آن تسریع شود. نهایتا، سمان اضافی پاک شده، ردیف دندان‌ها بررسی و هرگونه تنظیمات لازم انجام می‌شود. احتمالا دندانپزشک به شما توصیه می کند که طی دو هفته آینده برای ویزیت پیگیری مراجعه کنید.

 


مراحل انجام ونیر کامپوزیت:


1.   طبق روال کلی در شیوه های درمانی ابتدا باید بیمار مورد معاینه قرار بگیرد.

2.   اولین مرحله ای که توسط دندانپزشک اجرا می شود تمیزکردن دندان ها به منظور از بین بردن هر گونه پلاک یا جرم بر روی سطح دندان ها است

3.   خشک کردن دندان ها به منظور اطمینان حاصل کردن از عدم وجود رطوبت یا بزاق در محل مورد نظر ، وجود ذره ای آب یا بزاق بر روی دندان باعث اختلال در متصل شدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان خواهد شد..

4.   متخلخل کردن سطح بیرونی دندان ها به منظور چسباندن مواد که این متخلخل بودن سطح دندان ، باعث گیرایی بهترشده و امکان افتادن ونیر کامپوزیت را به حداقل خواهد رساند.

5.   استفاده از مواد باندینگ مخصوص و قرار دادن مواد کامپوزیت ونیر بر روی دندان.

6.   پولیش و صیقل دادن لایه کامپوزیت پولیش  زیبایی ونیر کامپوزیت را دوچندان خواهد ساخت چرا که در این صورت جلای بسیار خاصی پیدا کرده و دندان های را کاملا بدون نقص جلوه خواهد داد.

لمینت یا کامپوزیت

هر درمان موارد مصرف خاص خود را دارد و هر بیمار کاندید بهتری برای یکی از این دو درمان است. برای مثال کسی که  نیاز برای اصلاحات سریع و جزیی طرح لبخند مثل بستن فاصله یا تغییر شکل تعداد کمی از دندون ها دارند  ونیر کامپوزیت برای وی انتخاب بهتری محسوب می شود. . از طرفی شخصی که تقاضای بالایی  برای اصلاحات اساسی با ماندگاری رنگ بالا در اندازه و شکل و فاصله دندونها یا خیلی سفید کردن دندان ها دارد

لمینت برای او‌ انتخاب بهتری است. این موارد درمانی به عهده دندانپزشک است که بین این دو انتخاب مناسب تری انجام دهد. اما آنچه مسلم است افراد باید اطلاع کافی از مزایا و‌ معایب این دو درمان داشته باشند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟ به‌طور کلی فرق لمینت و کامپوزیت ونیر از جنبه‌های زیر مورد بحث قرار می‌گیرد.

  1. نحوه نصب و اجرا
  2. زیبایی دندان
  3. طول عمر و دوام
  4. کاربرد
  5. هزینه
  6. برگشت‌پذیری
 

 

 

مقایسه کوتاه در مورد فرق لمینت و کامپوزیت

 

لمینت سرامیکی

کامپوزیت دندان

نحوه اجرا

ساخت در لابراتوار

در مطب توسط دندانپزشک

زیبایی

زیبا، شفاف و طبیعی

کدر و با احتمال تغییر رنگ

طول عمر

۱۰ تا ۱۵ سال

۵ تا ۷ سال

هزینه

نسبتا بالا

کم

نیاز به تراش دندان

تراش حداقلی با توجه به مهارت دندانپزشک و لابراتوار امکان پذیر است

به جز دندانهای بیرون زده نیاز به تراش وجود ندارد

استحکام

زیاد

کم

   برگشت پذیری

ندارد 

دارد