کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

کلینیک دندانپزشکی برتر » دندانپزشکی اطفال » محافظ دهان اطفال

محافظ دهان اطفال

mouth guard
محافظ دهان اطفال
آسیب های دندانی و دهانی (صورت و دهان) مرتبط با ورزش، شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. اگرچه میزان آسیب گزارش شده به عواملی مانند اندازه مطالعه، ورزش های درگیر و سن ورزشکاران بستگی دارد، مطالعات مختلف نشان داده اند که بین 10 تا 61 درصد از ورزشکاران ترومای دندانی مرتبط با ورزش را تجربه کرده اند. خوشبختانه، یک محافظ دهان ورزشی مناسب می‌تواند احتمال و شدت آسیب‌های دندانی و دهانی را کاهش دهد.

کدام ورزش‌ها به محافظ دهان برای کودکان نیاز 
دارند؟

بسیاری از مردم می دانند که ورزش های تماسی خطر آسیب دندان را به همراه دارد، اما آیا می دانستید که آسیب های دندانی در ورزش های غیر تماسی مانند اسکی و ژیمناستیک نیز رایج است
هنگام شرکت در این ورزش ها در هر دو سطح رقابتی و تفریحی باید از محافظ دهان کودکان استفاده شود. بررسی ها نشان داده است که ورزشکاران در هر سن و سطح مهارتی در معرض خطر آسیب های دندانی و دهانی هستند.

محافظ دهان ورزشی چگونه کار می کند؟

محافظ‌های دهان ورزشی (که گاهی اوقات «محافظ دهان» نامیده می‌شود) وسایلی هستند که روی دندان‌های خود قرار می‌دهید تا در هنگام شرکت در ورزش از آسیب‌های دندانی و دهانی محافظت کنند. آنها معمولاً روی دندان های بالایی قرار می گیرند، اگرچه در برخی موارد ممکن است توصیه شود که دندان های پایین را نیز بپوشانید.
محافظ دهان برای ورزش به جلوگیری از آسیب به بافت نرم در زبان، لب‌ها، لثه و پوشش گونه کمک می‌کنند و به عنوان حائل بین این بافت‌های نرم و دندان‌های سخت عمل می‌کنند. محافظ دهان نیز با فراهم کردن شوک نرم و توزیع مجدد در صورت بروز یک ضربه شدید به دهان، به پیش‌گیری از آسیب‌های دندانی و فکی کمک می‌کنند.
 
انواع محافظ دهان برای کودکان

چندین نوع محافظ دهان برای ورزش وجود دارد:
از قبل ساخته شده (استوک)

محافظ های دهانی از پیش ساخته شده را می توان از مراکز خرده فروشی مانند فروشگاه های لوازم ورزشی خریداری کرد. آنها کم هزینه ترین نوع محافظ دهان هستند، اما فقط در اندازه های محدودی موجود هستند و با دهان کودک سازگار نیستند. در نتیجه، برای نگه‌ داشتن محافظ دهان در جای خود، کودک باید با دندان‌هایش روی آن فشار دهد. محافظ‌ های دهان ورزشی برای کودکان معمولاً مناسب نیستند، اغلب ناراحت‌کننده هستند و می‌توانند تنفس و صحبت کردن را دشوار کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که محافظ‌های دهان استوک کم‌ تأثیرترین نوع محافظ دهان هستند.

محافظ دهانی بجوشانید و بایت بگیرید

این نوع محافظ‌های دهان به طور گسترده در فروشگاه‌های خرده‌ فروشی در دسترس هستند و ممکن است مناسب‌تر از محافظ‌های دهان استوک باشند. آنها در آب داغ نرم می شوند و سپس در دهان کودک قرار می گیرند و اجازه می دهند تا با شکل دهان سازگار شوند. محافظ های دهانی از نظر سطح محافظت و راحتی که ارائه می دهند بسیار متفاوت هستند.
سفارشی

یک محافظ دهان سفارشی که توسط دندانپزشک اطفال ساخته شده است، بهترین محافظت را برای کودک شما ارائه می دهد. در نتیجه، دندانپزشکان استفاده از محافظ های دهان ورزشی سفارشی را به جای محافظ های دهان جوشاندن و بایت گرفتن و استوک توصیه می کنند. آنها گران تر از گزینه های دیگر هستند، اما به صورت سفارشی با استفاده از مدل های دندان های کودک شما ساخته می شوند تا راحتی، تناسب و محافظت را تضمین کنند.
گزینه های متعددی با توجه به طراحی محافظ دهان سفارشی و موادی که از آن ساخته شده است وجود دارد. دندانپزشک اطفال می تواند بر اساس عواملی مانند وضعیت رشد دندان کودک شما، داشتن یا نداشتن بریس و خطر آسیب ناشی از ورزش(های) انتخابی کودک شما، طرح و مواد بهینه را برای کودک شما تعیین کند. .

چگونه می توانم یک محافظ دهان ورزشی سفارشی برای فرزندم تهیه کنم؟

با تعیین وقت ملاقات برای ساخت یک محافظ دهان ورزشی سفارشی، از دندان ها و دهان کودک خود در برابر آسیب های ورزشی محافظت کنید. در کلینیک دندانپزشکی برتر، ما با شما و فرزندتان کار خواهیم کرد تا یک محافظ دهان سفارشی ایجاد کنیم که بر اساس نیازهای فردی کودک شما محافظت بهینه را از دندان های کودک شما فراهم کند.
.
.
.