کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

کلینیک دندانپزشکی برتر » ایمپلنت » ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت یک روزه

immediate implant1
 ایمپلنت فوری یا اصطلاحا یک روزه چیست؟
 ایمپلنت فوری به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته و یا به شدت آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد . در روش های کاشت ایمپلنت متداول ، دوره بهبود پس از کاشت پایه و پیش از نصب تاج دندان حدود سه تا شش ماه  زمان می برد در صورتی که فرایند ایمپلنت یک روزه روشی کاملا خاص و کاربردی است که با استفاده از آن جای خالی دندان در یک روز توسط پایه ایمپلنت همراه با روکش جایگزین می شود.در مواردی نیز که دندانی به علت شدت پوسیدگی باید کشیده شود همزمان با کشیدن دندان بیمار،  پایه ایمپلنت در عرض چند دقیقه در دهان قرار می گیرد و  بلافاصله انجام روکش ایمپلنت در همان جلسه انجام می شود.آیا من کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان یک روزه می باشم؟
اینجانب دکتر شکرریز آماده ام تا به شما کمک کنم تا بهترین روش درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته یا آسیب دیده خود را تعیین کنید. پیش از تصمیم گیری در مورد انجام  ایمپلنت یک روزه با انجام رادیوگرافی و معاینه می توان تشخیص داد که آیا انجام درمان ایمپلنت فوری برای شما مناسب است یا خیر؟ اما به طور کلی می توان گفت در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید شما امکان انجام ایمپلنت فوری یا یک روزه را خواهید داشت.
1. تراکم ، ارتفاع و عرض استخوان فک شما در ناحیه کاشت ایمپلنت به قدر کافی باشد. در صورتی که تراکم استخوان کافی نداشته باشید؛ پیش از کاشت ایمپلنت  یک روزه باید عمل پیوند استخوان و یا سینوس لیفت را انجام دهید.
2. یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و تمایل داشته باشید که زیبایی دندان هایتان بلافاصله بعد از انجام ایمپلنت اصلاح شود.
3. بافت دهان و دندان شما سالم و مناسب باشد.
4. نکته مهم در انجام ایمپلنت این است که بیمار نباید عادت به دندان قروچه کردن بیش از حد داشته باشد.
5. از داروهایی که تاثیر منفی برروی تراکم استخوان دارند در طول شش ماه اخیر استفاده نکرده باشید.
6. ایمپلنت یک روزه می تواند روشی عالی  برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی یا روکش های دندانی باشد.

ایمپلنت یک روزه  چطور  انجام می شود؟

روش کاشت پایه ایمپلنت یک روزه مشابه سایر ایمپلنتها  می باشد و در هر صورت  پایه  ایمپلنت یاFixtureباید به استخوان فک شما جوش بخورد و اصطلاحا Integrate  شود .تفاوت ایمپلنت دندان یک روزه با بقیه ایمپلنتها این است که یک تاج موقتی در همان روز کاشت پایه ایمپلنت برای شما ساخته شده و تا آماده شدن تاج دندان اصلی روی پایه ایمپلنت قرار می گیرد .
همانطور که قبلا ذکر کردم ،قبل از انجام ایمپلنت باید تراکم ، عرض و ارتفاع استخوان توسط انجام رادیوگرافی (CBCT) به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. 
بدیهی است اگر استخوان فک شما در ناحیه ای که قصد انجام ایمپلنت یک روزه را داریم دارای تراکم استخوانی کافی نباشد امکان انجام ایمپلنت یک روزه وجود نخواهد داشت .در ابتدا لثه شما در ناحیه ایمپلنت بی حس می گردد .نکته بسیار مهم این است که  بیمار در حین انجام ایمپلنت نباید هیچ دردی احساس کند .پس از بی‌حسی کامل مرحله عمل جراحی شروع می شود. جراح با استفاده  از عکس رادیوگرافیCBCT  به عنوان راهنما، پایه ایمپلنت را در استخوان فک شما بارگذاری می نماید که یک عمل جراحی سریع  و بدون درد است. پس از اتمام عمل جراحی، تاج دندانی موقتی که قبلا  با استفاده از طراحی های کامپیوتری آماده شده روی پایه قرار داده می شود