اخطار
لطفا فیلد را پر کنید
کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم وارد بحث کامپوزیت ونیر دندان شویم، امروزه داشتن ظاهری زیبا به داشتن یک لبخند فوق العاده و جذاب مربوط می شود. به همین خاطر یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین خدمات دندانپزشکی، بازسازی لبخند محسوب می شود. در میان راهکارهای زیبایی دندان، درسال های اخیر نام کامپوزیت ونیر بسیار به گوش می رسد. در این مقاله به طور تفصیلی به سوالات شما در مورد کامپوزیت ونیر پاسخ می دهیم.

کامپوزیت ونیر

اولین قدم برای آشنایی با کامپوزیت ونیر، بررسی تعریف آن می باشد.کامپوزیت ونیرها پوسته های نازکی هستند که اکثرا برای رفع عیوب دندانی از جمله ناهنجاری های کم دندانی، ترک خوردگی، شکستگی و فواصل بین دندانی، مناسب هستند. ضخامت کامپوزیت ونیر حدوداً نیم میلی‌متر است. این پوسته نازک بعضی مواقع بدون تراش خوردگی ، روی دندان ها قرار می گیرد و سفیدی و درخشندگی را به دندان ها باز می گرداند، این روش توانسته به عنوان یکی از محبوب ترین روش‌ های بازسازی لبخند، جای خود را در دنیای دندانپزشکی پیدا کند وبه علت عدم نیاز به تراش دندان، محبوبیت بیشتری دارند.


کامپوزیت ونیر برای چه افرادی مناسب است ؟

ااگر به طور کلی از سلامت دندان خوبی برخوردار هستید، اما از مشکلات ظاهری در زیبایی لبخندتان ناخوشنود هستید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای ونیر کامپوزیت باشید. استفاده از کامپوزیت ونیر در موارد زیر پیشنهاد می شود.
دندان های نامرتب
تغییر رنگ شدید
دندان های شکسته یا لب پرشده 
دندان های دارای انحراف درقسمت تاج
بستن فاصله بین دندان ها  
دندان‌های ساییده شده درصورتی که سایش خیلی شدید وعلت یابی دقیق انجام شود .

مزایای کامپوزیت ونیر

درموارد کمی نیازبه تراشیدن دندن وجود ندارد .
استفاده از ونیرهای کامپوزیت مقرون به صرفه بوده و به همین دلیل می‌توان با قیمت مناسبی اقدام به اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت ونیر نمود.
نیازی به بی حسی ندارد.
یکی از مزایای ونیر کامپوزیت مدت زمان انجام آن است. می‌توان تنها در یک جلسه اقدام به انجام ونیر بر روی دندان نمود.
لمینت کامپوزیتی تا حدی قابلیت ترمیم دارد.
در زمان درمان با کامپوزیت ونیربه دندان‌های مجاور آسیبی نخواهد رسید.
از نظر ظاهری  بسیار طبیعی هستند و نمی‌توان آن‌ها را از دندان‌های اصلی تشخیص داد.
به طور کلی، بافت لثه قدرت و تحمل خوبی نسبت به ونیرها دارد.


معایب کامپوزیت ونیر

تغییر رنگ به مرور زمان
طول عمر کامپوزیت در برخی از افراد کم است. از این رو آنها باید بعد از چند سال ( تقریبا 5  الی 7 سال) مجددا برای تعویع یا اصلاح به پزشک مراجعه شود.
عدم قابلیت پوشش عیوب متوسط تا شدید دندان

به چه افرادی کامپوزیت ونیر پیشنهاد نمی شود:

از این روش برای تمامی افراد نمی توان استفاده کرد. متخصصین کلینیک دندانپزشکی برتر روش کامپوزیت ونیر را به افراد زیر پیشنهاد نمی کنند.
اگر دندان شما پرکردگی عمیق داشته باشد یا بیش از نیمی از دندان تان شکسته باشد
افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی‌کنند؛
در صورتی که دندان به شدت آسیب دیده باشد 
افرادی که پوسیدگی‌های بسیار عمیق در دندانهای خود داشته باشند
دندان قروچه کردن نیز مشکلات متعددی از جمله لب پریدگی و ساییدگی در ونیر کامپوزیت بوجود می آورد.
 
انواع کامپوزیت دندان از نظر ساختار

به طور کلی کامپوزیت ونیر از نظرساختار به 4 نوع تقسیم می شود:
کامپوزیت ماکروفیل: این نوع کامپوزیت به عنوان اولین نوع کامپوزیت وارد بازار شد.یکی از قدیمی ترین کامپوزیت ها است  که دارای ذرات ۱۰ تا ۵۰ میکرومتری می باشد. استفاده از کامپوزیت ماکروفیل امروزه رایج نبوده و تنها در ترمیم های خیلی قدیمی می توان آن ها را دید.
کامپوزیت میکروفیل: یکی دیگر از انواع کامپوزیت ونیر، کامپوزیت میکروفیل می باشد این نوع کامپوزیت اولین بار در اواخر دهه هفتاد میلادی عرضه شد که دارای ذرات کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر است..
کامپوزیت هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید: در واقع این کامپوزیت بین کامپوزیت ماکروفیل و میکروفیل قرار می گیرد. به همین خاطر استحکام بالایی دارد.
نانوکامپوزیت ها: این نوع از کامپوزیت نیزازجدیدترین کامپوزیت ها بوده که دارای ذرات ۲۰ نانومتری می باشد. ویژگی منحصر به فرد این نوع کامپوزیت استحکام و مقاومت بالاتر و قابلیت پرداخت بیشتری است .مراحل انجام ونیر کامپوزیت:

طبق روال کلی در شیوه های درمانی ابتدا باید بیمار مورد معاینه قرار بگیرد.
اولین مرحله ای که توسط دندانپزشک اجرا می شود تمیزکردن دندان ها به منظور از بین بردن هر گونه پلاک یا جرم بر روی سطح دندان ها است 
خشک کردن دندان ها به منظور اطمینان حاصل کردن از عدم وجود رطوبت یا بزاق در محل مورد نظر ، وجود ذره ای آب یا بزاق بر روی دندان باعث اختلال در متصل شدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان خواهد شد..
متخلخل کردن سطح بیرونی دندان ها به منظور چسباندن مواد که این متخلخل بودن سطح دندان ، باعث گیرایی بهترشده و امکان افتادن ونیر کامپوزیت را به حداقل خواهد رساند.
استفاده از مواد باندینگ مخصوص و قرار دادن مواد کامپوزیت ونیر بر روی دندان.
پولیش و صیقل دادن لایه نهائی کامپوزیت پولیش  زیبایی ونیر کامپوزیت را دوچندان خواهد ساخت چرا که در این صورت جلای بسیار خاصی پیدا کرده و دندان های را کاملا بدون نقص جلوه خواهد داد.

مراقبت های پس از ونیر کامپوزیت

به صورت مرتب و روزانه مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده کنید.
رژیم غذایی در ساعت های اولیه بعد از درمان کامپوزیت ونیرباید رعایت شود ازمصرف مواد خوراکی رنگی از قبیل نوشابه، چای ، قهوه و سس به مدت ۴۸ ساعت خودداری کنید.
بررسی منظم برای طول عمر کامپوزیت دندان شما بسیار مهم است زیرا کامپوزیت ونیر نیاز به مراقبت دارد. ونیر کامپوزیت انجام شده بر روی دندان هایتان مورد بررسی قرار می گیرد تا در صورت مشاهده هرگونه لب پر شدن و یا تغییر رنگ در آنها از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. 
جویدن یا گاز زدن غذا بعد از انجام کامپوزیت ونیر موردی ندارد، اما از گاز زدن چیزهای سفت از قبیل یخ ، شکستن آجیل و تخمه خودداری کنید چون موجب آسیب و سابیدگی بخش مذکور می شود.
به یاد داشته باشید که همه چیز برای همیشه دوام نمی یابد. اگر مراقبت به درستی انجام شود ، روکش و دندانهای شما ماندگاری طولانی خواهند داشت.هزینه ونیر وابسته به یک سلسله موارد است که ذکرمینمائم 

فاکتورهای بسیاری هستند که می‌توانند قیمت کامپوزیت دندان  را تحت تاثیر خود قرار بدهند.
نوع مواد به کار رفته که با توجه به برندهای متختلف موجود درمارکت ، هزینه ها متغیر می شوند.
تجربه و تخصص دندانپزشک
پیچید گی درمان 
تعداد دندان‌های مورد نظر برای کامپوزیت .
سوالات و نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.

وارد کردن شماره موبایل اختیاری بوده، صرفا جهت ارسال پاسخ سوال / نظر ارزشمندتان از طریق پیامک می باشد.