کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

نخ دندان کشیدن

dental floss
بهترین راه برای نخ دندان کشیدن چیست؟
اگرچه بسیاری از افراد روزانه دندان های خود را مسواک می زنند، اما همه افراد به همان اندازه که مسواک می زنند، نخ دندان نمی کشند. البته صرف نخ دندان کشیدن کافی نیست. استفاده صحیح از نخ دندان مهم است. نخ دندان نامناسب به طور بالقوه می تواند به دندان ها و لثه های شما آسیب برساند. بنابراین، اگر در مورد روش صحیح تمیز کردن بین دندان های خود مطمئن نیستید، در اینجا راهنمای گام به گام بهترین راه برای نخ دندان کشیدن آورده شده است.
دستورالعمل استفاده از نخ دندان
حدود 18 تا 24 اینچ نخ دندان را جدا کنید. برای اینکه نخ را به درستی نگه دارید، بیشتر نخ را به دور هر دو انگشت میانی خود بپیچید. فقط حدود 1 تا 2 اینچ نخ دندان برای دندان های خود بگذارید.
در مرحله بعد، نخ را با انگشتان شست و اشاره خود محکم نگه دارید.
نخ دندان را بین دو دندان قرار دهید. نخ را به آرامی بالا و پایین بکشید و آن را به دو طرف هر دندان بمالید. نخ دندان را داخل لثه خود نکشید. این می تواند به لثه شما آسیب بزند.
همانطور که نخ دندان به لثه شما می رسد، نخ را در پایه دندان خم کنید تا به شکل C شکل بگیرد. این اجازه می دهد تا نخ دندان به فضای بین لثه و دندان شما وارد شود.
در حین حرکت از دندان به دندان دیگر، مراحل را تکرار کنید. با هر دندان، از یک بخش جدید و تمیز از نخ دندان استفاده کنید.
چه زمانی باید از نخ دندان استفاده کرد؟
دانستن زمان مناسب برای استفاده از نخ دندان نیز به سلامت دهان و دندان کمک می کند. برخی افراد معمولاً ابتدا دندان های خود را مسواک می زنند و سپس از نخ دندان استفاده می کنند. با این حال، به طور کلی توصیه می شود که ابتدا از نخ دندان استفاده کنید و سپس دندان های خود را مسواک بزنید.
نخ کردن دندان به بلند کردن و آزاد کردن غذا و پلاک بین دندان‌هایتان کمک می‌کند، در حالی که مسواک زدن این ذرات را از دهان شما پاک می‌کند. اگر ابتدا مسواک بزنید و بعد از آن نخ دندان بکشید، غذا و پلاک تا دفعه بعد که مسواک می زنید در دهان شما باقی می ماند.
دندانپزشک استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز و مسواک زدن دو بار در روز را توصیه می کند.انواع نخ دندانی
نخ دندان انواع مختلفی دارد. اینکه کدام نوع نخ دندان برای شما بهتر است بستگی به ترجیحات شما، میزان فضای بین دندان های شما و اینکه ارتودنسی یا بریج دارید، دارد. استفاده از برخی از نخ‌های دندان در فضاهای وسیع‌تر آسان‌تر است، در حالی که استفاده از انواع دیگر نخ دندان در فضاهای تنگ‌تر آسان‌تر است.
انواع مختلف نخ دندان عبارتند از:
نوار دندان
این نوع نخ دندان مانند یک روبان پهن‌تر و مسطح ‌تر است و اگر ارتودنسی، فاصله یا فضاهای بزرگ بین دندان‌های خود دارید، کار با آن را آسان‌تر می‌کند.
نخ دندان استاندارد
این یک رشته نایلونی نازک است که می تواند بین دندان ها قرار بگیرد. طعم دار یا بدون طعم و همچنین موم شده یا بدون موم می آید. اگر دندان‌های شما شلوغ یا نزدیک‌تر به هم هستند، نخ دندان با روکش مومی می‌تواند راحت‌تر وارد بین آنها شود.
نخ دندان های بزرگ
این نخ دندان می تواند در ارتودنسی ها، بریج ها و فاصله ها استفاده می شود. دارای سه جزء، انتهای سفت شده برای نخ دندان کشیدن زیر دستگاه، نخ اسفنجی برای تمیز کردن اطراف دستگاه و نخ دندان معمولی برای از بین بردن پلاک زیر خط لثه است.