اخطار
لطفا فیلد را پر کنید
همه چیز درباره دندان های کودکان[اطفال + دندانپزشکی کودکان در تهران]

همه چیز درباره دندان های کودکان [دندانپزشکی اطفال در تهران]

همه چیز درباره دندان های کودکان


هر کسی در زندگی 2 دسته دندان دارد: دندان شیری و دندان دائمی.
بسیاری از مردم تعجب می کنند که چه زمانی دندان های کودکشان شروع به افتادن می کند یا چه زمانی دندان های دائمی در می آیند.
در این مطلب، آنچه می توانید در مورد دندان های شیری و دائمی کودک خود انتظار داشته باشید را بررسی می کنیم.


رویش دندان چیست؟


اصطلاح "رویش" ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما به سادگی به معنای فرآیندی است که طی آن اولین دندان های کودک، که به عنوان دندان های شیری شناخته می شود، از لثه ها خارج شده و در دهان ظاهر می شوند.
نوزادان با بیشتر این دندان‌ها به دنیا می‌آیند، بنابراین این یک فرآیند کاملا طبیعی و معمولاً بدون دردسر است، اگرچه اغلب باعث ناراحتی موقت می‌شود.

چه زمانی اولین دندان ها باید ظاهر شوند؟


زمان رویش دندان به طور قابل توجهی متفاوت است. دندان اول ممکن است در برخی موارد تا اواخر 15 ماهگی دیده نشود، اما حدود 6 ماهگی معمول است.
در اکثر کودکان ابتدا دو دندان جلوی پایین و سپس چهار دندان بالا دیده می شود. سپس در طی دو سال آینده به تدریج دندان های بیشتری بیرون می آیند تا اینکه حداکثر 20 دندان قابل رویت باشد. اکثر کودکان تا سن 3 سالگی این مجموعه کامل از دندان های شیری را دارند و تا حدود 6 یا 7 سالگی که به تدریج با دندان های دائمی بزرگسال جایگزین می شوند، آنها را حفظ می کنند.دنبال چه چیزی میگردی؟


فرایندی که چندین سال به طول می‌انجامد به طور طبیعی در معرض تغییرات فردی گسترده قرار دارد، اما چیزهای خاصی به طور معمول مشاهده می‌شوند :
  • دندان های دندان دختران معمولاً زودتر از پسران ظاهر می شوند.
  • دندان های پایین معمولاً قبل از دندان های بالایی ظاهر می شوند.
  • معمولا 2  دندان در یک زمان ظاهر می‌شوند.
  • در طول دوره ای که هر دو دندان شیری و دایمی وجود دارند، دندان های شیری کوچکتر و سفیدتر از دایمی قابل شناسایی هستند.

دندان های دائمی


دندان های شیری در حدود 6 تا 8 ماهگی ظاهر می شوند و هر 20 دندان تا سن 3 سالگی در جای خود قرار می گیرند. دندان های دائمی در حدود 6 سالگی شروع به رشد می کنند و به استثنای دندان های عقل، همه در سنین 12 تا 14 سالگی تکمیل می شود.
تعداد کل دندان های دائمی 32 عدد است، هرچند افراد کمی برای هر 32 دندان جا دارند، به همین دلیل است که معمولا دندان عقل کشیده می شود.تعداد نظرات ( 2 )

thumb
فهیمه بیگدلو
1403/03/12

باسلام ببخشید پسرم الان تو سن ۹ سالگی ولی بعضی از دندان شیری هنوز هستن و کوچیکه اما نیفتادن منم نگرانم که به دندان های دائمی آسیب بزنه دو سه بار هم دکتر بردیم البته متخصص کودکان نبود گفتن که مشکلی نیس خودشون میفتن میشه لطفا راهنمایی کنید باتشکر

thumb
مدیر سایت
1403/03/12

سلام در سن ۹ سالگی ما قاعدتا باید دندان های دائمی ۱ و ۲ و ۶ بالا و‌ پایین را در دهان داشته باشیم . بهتر است پسرتون مراجعه داشته باشند و یه عکس opg ازشون بگیریم تا بتونیم نظر نهایی را بدهیم.

سوالات و نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.

وارد کردن شماره موبایل اختیاری بوده، صرفا جهت ارسال پاسخ سوال / نظر ارزشمندتان از طریق پیامک می باشد.