کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

ایمپلنت و ارتودنسی همزمان

ایمپلنت و ارتودنسی به صورت همزمان
نظر پزشکان متخصص درباره انجام ایمپلنت و ارتودنسی به صورت همزمان را بدانید :
در صورتی که تصمیم دارید زیبایی لبخند خود را برگردانید احتمالاً این سوال برای شما پیش آمده که آیا می‌توان با وجود کاشت ایمپلنت اقدام به ارتودنسی نمود ؟
 جواب این سوال کمی پیچیده است در تنظیم و مرتب کردن دندان ها گاهی لازم است چند روش درمانی به کار برده شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. ممکن است ارتودنسی و ایمپلنت هر دو در طرح درمان بیمار پیش‌ بینی شود که باید گفت روش ارتودنسی و استفاده از براکت ها با ایمپلنت ها تداخلی ندارد بلکه این دو مکمل یکدیگر هستند . اما اولویت انجام ارتودنسی و ایمپلنت در این مورد خیلی مهم است .
نکته اینجاست که براکت ها نمی توانند ایمپلنت ها را جابجا کنند چون ایمپلنت پایه ای از جنس تیتانیوم است که مستقیماً در استخوان فک کاشته می‌شود به طوری که براکت ها نمی توانند آنها را جابجا کند اما این نتیجه گیری به این معنی نیست که وجود ایمپلنت در دهان مانع انجام درمان ارتودنسی می باشد بلکه در شرایط خاصی می توان از ایمپلنت به عنوان لنگرگاه برای جابجا کردن سایر دندانها استفاده کرد . به این ترتیب متخصص ارتودنسی به راحتی می‌تواند دندان های اطراف ایمپلنت را جابجا کرده و طوری آن‌ها را یکدست کند که زیبایی لبخند شما کامل شود. از طرفی درست است که براکت ها نمی توانند موقعیت ایمپلنت ها را تغییر دهند اما می توانند موقعیت دندانهای دیگر را تصحیح کنند. بنابراین در صورتی که پیش از ارتودنسی عمل کاشت دندان ( ایمپلنت ) را انجام داده اید نیز می‌توانید درمان ارتودنسی را با موفقیت کامل انجام دهید .ایمپلنت یکی از روش‌های بسیار با ارزش در زیبایی دهان و دندان است در این روش شما نگران جای خالی دندان های از دست داده خود نخواهید بود چرا که می‌توانید یک دندان به صورت ثابت در این قسمت قرار دهید . همچنین ارتودنسی نیز روشی رایج برای رفع مشکلات جویدن , مرتب کردن دندان های کج , رفع فاصله بین دندان ها و دیگر مشکلات ظاهری دندانها بوده که تنها یک متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت مشترکا" می‌توانند با مشورت یکدیگر تشخیص دهند تا ارتودنسی و ایمپلنت باید درکنار یکدیگر انجام شود و اولویت با کدام یک می باشد ، تا نه تنها سلامت فک و دندان بلکه زیبایی دندان ها نیز حاصل شود . 
زمانی که شما برای بهبود شرایط دندان های خود به یک مرکز درمانی مراجعه می‌کنید در ابتدای جلسه مشاوره برای شما تعیین می شود تا با بررسی تصاویر فک و دندان‌ها و بررسی شرایط کلی شما صلاحیت شما برای ارتودنسی تعیین گردد. در بعضی موارد ارتودنتیست لازم می‌داند قبل , بعد و یا حتی همزمان با ارتودنسی عمل ایمپلنت نیز برای بیمار انجام گردد . برای مثال اگر بر اساس صلاح دید ارتودنتیست برخی از دندان‌ها کشیده شوند تا فضای کافی برای حرکت دندانهای دیگر به وجود بیاید و بعد از اتمام کار و مرتب شدن دندان ها بخشی از فضای فک خالی بماند در این زمان کاشت ایمپلنت دندان انجام نشود به دلیل وجود فضای خالی ، بعد از اتمام ارتودنسی تمام دندان ها مجدداً حرکت می‌کند که در این صورت توصیه یک متخصص ارتودنسی این است که برای تکمیل درمان ارتودنسی ایمپلنت انجام شود.
ارتودنتیست ها برای افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند روش های مختلفی را پیشنهاد می کنند . در برخی موارد می توان از براکت استفاده کرد تا فاصله ایجاد شده بین دو دندان پر شود . اما در مواردی که فاصله بین دندان ها خیلی زیاد باشد ابتدا ارتودنتیست از بیمار می خواهد تا جای خالی دندان را با ایمپلنت پر کرده و سپس برای ارتودنسی مراجعه کند . برای بسیاری از بیمارانی که می خواهند کاشت ایمپلنت انجام دهند ، در مان ارتودنسی نیز مورد نیاز است تا فضای کافی بین دندان ها ایجاد شده و ریشه های دندان های اطراف به جای درست هدایت شود . در اینصورت ارتودنتیست ابتدا از براکت برای بیشتر کردن فاصله بین دو دندان استفاده می کند ؛ تا فضای کافی برای کاشت ایمپلنت بین ریشه های دندان ایجاد شود . اکنون که متوجه ضرورت انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی در طول دوره درمان شده اید لازم است بدانید کدام روش نسبت به دیگری برتری داشته و انجام آن در اولویت قرار دارد . 
ترتیب اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی 
۱- انجام ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان
یکی از وظایف ارتودنتیست قبل از شروع درمان ارتودنسی تعیین اولویت انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی است کاشت ایمپلنت روشی است که پایه های تیتانیومی به داخل فک  پیچ می شود و در نتیجه این پایه قابلیت حرکت ندارد . لذا افرادی که تمایل دارند برای مرتب کردن دندان های خود از ارتودنسی کمک بگیرند در اغلب موارد و به توصیه متخصص ارتودنسی باید قبل از ایمپلنت دندان ارتودنسی خود را انجام دهند و نهایتاً فضای خالی باقی مانده به کمک ایمپلنت  پر خواهد شد .
۲- انجام ارتودنسی بعد از انجام ایمپلنت دندان
 ایمپلنت ها نمی‌توانند جابجا شوند اما چنانچه موقعیت مکانی ایمپلنت مناسب باشد با نصب براکت های ثابت می‌توان دندان های مجاور را جابجا کرد. اگر چندین ایمپلنت هم داشته باشیم همچنان ارتودنسی یک راه حل است . اگر ایمپلنت در موقعیت مناسبی نباشد باید آن را در انتهای درمان ارتودنسی اصلاح کنید ، این اصلاح شامل تعویض روکش کل ایمپلنت می‌شود . 
 اما جالب است بدانید که علی‌رغم مورد قبل و اینکه ایمپلنت قابلیت حرکت ندارد،گاهی نیاز است عمل ایمپلنت دندان قبل از ارتودنسی صورت گیرد . برای مثال ایمپلنت قرار است در قسمتی از فک انجام شود که این قسمت در زمان ارتودنسی درگیر نمی شود و یا اینکه بیمار زمانی برای ارتودنسی اقدام می‌کند که چندین دندان خود را از دست داده و متاسفانه تعداد دندان‌ها برای نگه داشتن پلاک ارتودنسی خیلی کم است در این موارد نیز باید ایمپلنت قبل از ارتودنسی انجام شود.
۳- انجام ایمپلنت ارتودنسی به صورت همزمان     
یک متخصص ارتودنسی ماهر در طول دوره درمان ارتودنسی تمام تغییرات دندان و فک را بررسی می‌کند تا در هر مرحله اقدامات لازم انجام شود. ممکن است در حین کار و بعد از مدتی نیاز باشد عمل ایمپلنت دندان انجام شود . در چنین شرایطی ارتودنتیست باید به حدی مهارت داشته باشد که تداخل این دو روش را به خوبی مدیریت کند تا نهایتاً همان نتیجه مورد نظر حاصل گردد. 
از میان سه حالت فوق غالباً مورد اول انجام می‌شود اما به هر حال هر کدام از موارد ذکر شده به دقت مهارت و تسلط زیاد نیاز دارد. توصیه ما این است که با توجه به اهمیت ایمنی کار در زمان ارتودنسی حتما به متخصص ارتودنسی مجرب برای دریافت بهترین نتیجه درمان مراجعه کنید .
هدف ما در کلینیک تخصصی برتر کمک به بیماران در تمام سنین است تا بتوانند از لبخند زیبای خود لذت ببرند. ما مفتخریم که می توانیم کودکان و بزرگسالان را توسط متخصصان حرفه‌ای درمان کرده تا به لبخندی زیبا و جذاب دست پیدا کنند.