کـلیـنیـک تخصصی دندانپزشــکی برتــر

دارای بخش تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت ( OPG و CBCT و ... )

دیاستم (فاصله بین دندان ها)

دیاستم
شما ممکن است در طول سالها از دندانهایتان به خوبی مراقبت زیادی کرده باشید. برای مثال همیشه به موقع مسواک زده باشید، به خوبی نخ دندان کشیده باشید و همواره به فکرزیبایی لبخند خود بوده باشید. حتی اگر تمام کارهای لازم برای تمیز نگه داشتن دندان های خود را انجام دهید، اما با وجود معضلی مثل فاصله بین دندان ها ، نمیتوانید انتظار داشته باشید که دندان ها عملکرد خوب خود را همچنان داشته باشند . به عبارتی تمیزی دندان ها همواره تضمینی برای بهبود عملکرد آن ها نیست. برای اینکه درکنار درخشندگی لبخند خود عملکرد گفتاری و جویدنی خوبی داشته باشید لازم است که تمام مشکلات تراز دندان ها شامل فاصله بین دندانها را اصلاح و درمان کنید. ما در این مقاله درباره این مشکل و تمام راه حل های برطرف کردن آن مطالب مفیدی را به شما ارائه خواهیم کرد.
چه عواملی باعث ایجاد شکاف بین دندانها می شود؟
شکاف یا فاصله بین دندان ها در اصطلاح دندانپزشکی به دیاستم مشهور است. دیاستم یا همین فاصله ها معمولا بین دو دندان جلویی در فک بالا دیده میشود. اما این فاصله تنها در بین این دو دندان وجود ندارد و اساسا" بین هر دو دندان در هر بخشی از فک ممکن است چنین چیزی ببینیم. دیاستم معمولا در میان کودکان شایع است اما بزرگسالان نیز میتوانند چنین چیزی داشته باشند. دلایل مختلفی برای ایجاد فاصله بین دندان ها وجود دارد که در ادامه با برخی از مهمترین علل آن آشنا خواهید شد:
عدم تناسب استخوان فک با
دندان ها اگر بین اندازه استخوان فک و اندازه دندانها ناسازگاری و ناهماهنگی وجود داشته باشد (مثلا یکی از آنها خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد)، در این صورت فضای اضافی بین دندانها یا شلوغی دندان ها را تجربه خواهید کرد. (نکته: به طور معمول یک تناسب منطقی بین اندازه دندان ها و فک وجود دارد) از دست دادن یا کشیدن دندان گاهی اوقات ممکن است یکی از دندان ها کشیده شود یا به طور کلی به علت پوسیدگی از بین برود در این صورت یک جای خالی در روی لثه ایجاد میشود. ما میتوانیم با روش های مختلفی مثل ایمپلنت دندان، بریج و یا پروتز دندان این جای خالی را پر کنیم. اما اگر این جای خالی پر نشود، دندان های مجاور به سمت این جای خالی حرکت میکنند. بنابراین بین  سایر دندان ها فاصله می افتد.

بزرگ شدن زائده لبیال
فرنوم لبیال فرنوم همان بخشی از دهان است که لثه های فک بالایی در بخش جلو را به بخش داخلی لب بالایی متصل میکند. این فرنوم یک زائده کوچکی است که اگر لب خود را به سمت بالا بکشید به راحتی قابل مشاهده است. زمانی که این زائده بزرگ شود میتواند بین دو دندان جلویی قرار گرفته و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. این مشکل با کمک یک عمل جراحی کوچک  و ارتودنسی قابل حل است
عادات بد کودکی
عادات بد کودکی مانند مکیدن انگشت شست می تواند دندانهای جلو را بیشتر به سمت خارج هل دهد و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. علاوه بر مکیدن انگشت شست، مکیدن بیش از حد پستانک ها نیز
میتوانید چنین نتیجه ای به دنبال داشته باشد
ریفلاکس بلع
ریفلاکس بلع به بلعیدن غذا و هدایت کردن آن به سمت گلو و مری گفته میشود. زمانی که شما یک لقمه را جویده و میخواهید آن را ببلعید، نوک زبان به سمت سقف دهان حرکت کرده و به آن میچسپد. در این حالت لقمه بلعیده میشود. اما در برخی افراد (بیشتر بچه ها) نوک زبان به جای حرکت به سمت کام دهان، به سمت دندان های جلو فشار وارد میکند. به مرور زمان این فشار وارد کردن ها باعث ایجاد فاصله بین دندان های جلو میشود.
عفونت و بیماری
عفونت لثه و در نهایت بروز بیماری لثه میتواند بسیار خطرناک باشد و به هیچ عنوان نباید به آن بی توجهی شود. بیماری لثه باعث ضعیف شدن و یا تحلیل رفتن استخوان فک میشود. استخوان فک در نقش حامی و پشتیبان زیر لثه ها قرار دارد. آسیب وارد شدن به لثه و استخوان نیز میتواند علت ایجاد فاصله بین دندانها باشد.
درمـــان دیــاســتـم :
بسته به شدت و میزان فاصله ایجاد شده بین دندان ها برای بستن آن، راه حل های دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.
۱-  از بین بردن فاصله بین دندان ها با باندینگ دندان ( بدون ارتودنسی )

باندینگ دندان آسانترین، سریعترین و اقتصادی ترین راه برای رفع فاصله بین دندان های شما است.  در این روش که باید به دست متخصص مربوطه انجام شود، دندان پزشک ماده ای همرنگ دندان ها را کنار دندان ها می چسباند و طوری شکل می دهد که انگار هیچ فاصله ای میان دندان های شما نبوده است. مواد مورد استفاده برای باندینگ بسیار طبیعی به نظر می رسند و به شیوه ای خاص به کمک  نوعی نور، آماده چسباندن به دندان میشوند . باندینگ دندان برخلاف ونیرها و روکش های دندانی که  باید در چند جلسه به دندان چسبانده شوند ، تنها در طول یک جلسه به دندان متصل میشوند و فاصله را به راحتی میبندند. باز هم برخلاف ونیر دندان، برای باندیگ دندان هیچ نیازی به تراشیدن مینای دندان نداریم. بنابراین از این لحاظ این کار، قابل برگشت است وهر موقع بخواهیم  میتوانیم مواد متصل شده به دندان را برداریم . 
ونیرها و روکش های دندانی که باید در چند جلسه به دندان بچسپند، تنها در طول یک جلسه به دندان متصل میشوند و فاصله را به راحتی میبندند. باز هم برخلاف ونیر دندان، برای باندیگ دندان هیچ نیازی به تراشیدن مینای دندان نداریم. بنابراین از این لحاظ این کار، قابل برگشت است وهر موقع بخواهیم  میتوانیم مواد متصل شده به دندان را برداریمروش باندینگ دندان به مراقبت خاصی احتیاج ندارد و تنها لازمه آن این است که دوبار در روز مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید. برای اطمینان از سلامت دندان های خود هر چند وقت یکبار به دندانپزشکی مراجعه کنید. یک عادت بد میان انسان ها این است که برای خرد کردن و شکستن اجسام از دندان استفاده می کنند که این کار آسیب زیادی به دندان ها می رساند. به هیچ وجه بعد از بالدینگ، از دندان هایتان برای خرد کردن یخ، جویدن درب خودکار یا باز کردن درب انواع بطری استفاده نکنید چرا که باعث شکستن باندینگ متصل به  دندان می شوند. 
معایب باندینگ دندان
اگرچه باندینگ دندان یکی از ارزان ترین و ساده ترین گزینه های بستن فضای بین دندان ها است، مواد متصل شده  کمی بیشتر مستعد رنگ و لکه پذیری هستند. این روش همچنین به اندازه سایر روشهای ترمیم دندان مانند ونیر دندان قوی نیست. زیرا مواد متصل شونده بعد از گذشت چندین سال مستعد ترک برداشتن  و شکستن هستند. با این وجود، مراقبت و نگهداری مناسب از مواد باندینگ دندان میتواند تا مدت زمان زیادی از بروزاین مشکل پیشگیری کند
۲-  از بین بردن فاصله بین دندان ها با روکش دندان 
روکش یکی از روشهای زیبایی و ترمیم دندان است که می تواند شکاف بین دندانهای جلوی شما را برطرف کند. روکش دندان بیشتر از باندینگ، دندان ها را پشتیبانی میکند. اما خوشبختانه روکش ها روشی نسبتاً ساده هستند و نتایج آن ها تا سالیان طولانی همچنان پابرجا خواهد بود. روکش دندان یک  قطعه بسیار ظریف از جنس پرسلن است و برای اینکه دقیقا همرنگ دندان های شما و متناسب با آن ها باشد، در لابراتوار ساخته میشود. این روکش ها به دندان شما میچسپند و دقیقا در نقش یک روکش و ماسک برای دندان شما عمل میکنند. بنابراین با وجود چنین ماسکی دیگر فاصله بازی بین دندان ها دیده نمیشود است و برای اینکه دقیقا همرنگ دندان های شما و متناسب با آن ها باشد، در لابراتوار ساخته میشود. این روکش ها به دندان شما میچسپند و دقیقا در نقش یک روکش و ماسک برای دندان شما عمل میکنند. بنابراین با وجود چنین ماسکی دیگر فاصله بازی بین دندان ها دیده نمیشود.ونیرها عالی به نظر می رسند و دائمی هستند، اما بیماران باید بدانند روند آماده سازی و نصب آن ها به دلیل تراش دادن مینای دندان، دیگر غیرقابل برگشت است. و شما باید همیشه روی دندانی که ونیر گذاشته اید، همیشه همین روکش را حفظ کنید. روکش دندان می تواند ظاهر دندان ها را فوق العاده طبیعی و جذاب کنند، اما بسته به علت ایجاد شکاف و فاصله بین دندان هایتان، ممکن است نیاز به ارتودنسی باشد نظر می رسند و دائمی هستند، اما بیماران باید بدانند روند آماده سازی و نصب آن ها به دلیل تراش دادن مینای دندان، دیگر غیرقابل برگشت است. و شما باید همیشه روی دندانی که ونیر گذاشته اید، همیشه همین روکش را حفظ کنید. روکش دندان می تواند ظاهر دندان ها را فوق العاده طبیعی و جذاب کنند، اما بسته به علت ایجاد شکاف و فاصله بین دندان هایتان، ممکن است نیاز به ارتودنسی باشد.  
 ۳- از بین بردن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی دندان
این روش یکی از قدیمی ترین روش های بستن فاصله دندان می باشد. برای انجام ارتودنسی حتما باید به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. دکتر متخصص پس از معاینه با توجه به فاصله دندان ها مدت زمان و چگونگی ارتودنسی را ارزیابی می کند. اما باید به این نکته توجه کنید که اصلاح شکاف بین دندانهای جلوی شما آنقدرها هم کار ساده ای نیست. حرکت دادن دو دندان جلو باعث ایجاد شکاف بین دندان های دیگر خواهد شد. به همین دلیل، برای بستن همان شکاف جلو ممکن است نیاز باشد تمام دندان ها را با سیم ارتودنسی بست و آن ها را ارتودنسی کرد.اما نگران نباشید ، اگر شما چندان تمایلی به داشتن بریس ارتودنسی ندارید روش های ارتودنسی دیگر برای بستن فاصله بین دندان های جلوی شما وجود دارد. ما میتوانیم از ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی نامرئی مثل اینویزیلاین  یا قالب های ارتودنسی استفاده کنیم که نه تنها دیده نمیشوند بلکه به راحتی شکاف موجود را میبندند. تنها نکته منفی که در خصوص ارتودنسی وجود دارد، این است که به نسبت روکش دندان و یا باندینگ دندان، ارتودنسی کمی طولانی است و زمان میبرد تا به صورت اصولی فضای خالی بین دنان های شما را ببندد نگران نباشید ، اگر شما چندان تمایلی به داشتن بریس ارتودنسی ندارید روش های ارتودنسی دیگر برای بستن فاصله بین دندان های جلوی شما وجود دارد. ما میتوانیم از ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی نامرئی مثل اینویزیلاین  یا قالب های ارتودنسی استفاده کنیم که نه تنها دیده نمیشوند بلکه به راحتی شکاف موجود را میبندند. تنها نکته منفی که در خصوص ارتودنسی وجود دارد، این است که به نسبت روکش دندان و یا باندینگ دندان، ارتودنسی کمی طولانی است و زمان میبرد تا به صورت اصولی فضای خالی بین دنان های شما را ببندد. لازم به ذکر است برای بستن فاصله دندان در کودکان احتیاجی به ارتودنسی نیست و باید صبر کرد که کودک بزرگتر شود، زیرا که بعد از رشد دندان های دائمی با تغییر کردن سایز دندان ها فاصله زیادی بین دندان ها نباشد. ارتودنسی نیست و باید صبر کرد که کودک بزرگتر شود، زیرا که بعد از رشد دندان های دائمی با تغییر کردن سایز دندان ها فاصله زیادی بین دندان ها نباشد. برای موارد شدیدتر دیاستم یا فاصله بین دندانها، باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. موارد شدیدتر دیاستم یا فاصله بین دندانها، باید به یک متخصص ارتودنسی خوب  مراجعه کنید.